>
Anasayfa > Makaleler > BeyondRAID Nedir?

BeyondRAID Nedir?

BeyondRAID®

Sınırlamaları Olmayan Depolama.

Tüm Drobo ürünlerinde sunulan yeni nesil güvenilir depolama teknolojisi. BeyondRAID, sunduğu basitlik, gelişmiş koruma , güvenilirlik ve benzersiz genişleme işlevleri ile geleneksel RAID yapılandırma sınırlamalarından kurtulmayı sağlar. BeyondRAID geleneksel depolama ile ilgili bilinenleri değiştirecek.

Nasıl RAID Yapacağınızı Düşünmeyin, BeyondRAID ile Yapabileceklerinizi Düşünün

traditional-RAID1980’lerde geliştirilen RAID, disk sürücülerin bir sürücü havuzu olarak tasarlanıp veri depolamada yükske kpasite ve güvenilirlik elde etmeyi amaçlıyordu.  Özellikler tek sürücü arızalarında veri kaybının önüne geçerek, kurumsal veri merkezlerinin tümünde, on yıllar boyu kullanılır hale gelmiştir.

Sunduğu güvenilirliğe rağmen, RAID’in karmaşıklığı küçük işletmeler ve tüketiciler için büyük bir sorun olmuştur. RAID, fazla bilgi seviyesi gerektiren farklı seçenekler, seviyeler ve  “striping, mirroring ve parity” gibi kullanıcıların aşina olmadığı terminoloji gibi özelliklere sahiptir.

Geleneksel RAID Yapılandırmalarının Zorluklarından Bir Kaçı

RAID İşlemlerinde Takılıp Kalma

Pek çok depolama çözümünde,  RAID seviyelerinde değişiklik yapabilmek için tüm verinin taşınması, yeniden yapılandırılması ve sonra yeniden geri yüklenmesi gerekmektedir. Örneğin eğer 1 sürücü yerine 2 sürücü hatasına karşı koruma için RAID5 yapılandırmasından RAID 6 yapılandırmasına geçilmek istenirse; her şeyin sıfırlanıp en baştan başlamak gerekebilir. Bu da veri ve sürücü boyutuna bağlı olarak günler içinde tamamlanacak bir süreç anlamına gelir.

Genişleme İşlemlerinde Tıkanma

Bir RAID yapılandırmasında sürücü havuzu oluşturulduktan sonra, eğer bol zamanının ya da üst seviye deneyiminiz yoksa yükseltim ve kapasite arttırım işlemi büyük zorluklar demektir. Daha fazla sürücü kapasitesi eklemek için çözüm, yeni bir RAID havuzu oluşturmaktır. Bunun için de ya tüm işlemlere en baştan başlanır ya da mevcut veriyi aktarmak için ayrı bir sürücü kümesi ile de zorlu işlemler yapmak gerekir.

Sürücü Hataları – Büyük Bir Sorun

Sürücülerden biri hata verdiğinde pek çok RAID yapılandırmasında sürücü değiştirilene kadar ikinci bir sürücü daha arızalandığında veri kaybının oluşabileceği bir durum ortaya çıkar. Ayrıca sistemin kararsız olduğu bu durumda performans da düşük olmaktadır.

RAID Ötesine Geçmek

Drobo’nun BeyondRAID teknolojisi, geleneksel RAID tarafından çözülemeyen temel sorunlara çözüm sunmaktadır. Geleneksel RAID temelleri ile oluşturulan BeyondRAID, bu yapıya herhangi bir zamanda gereken en doğru koruma algoritmasını seçen bir sanal katman daha eklemiştir.  Blok seviyesinde çalışan bir teknoloji olduğu için, veri blokları farklı RAID koruma seviyelerinde veri bloklarının yazım işlemi kolayca gerçekleştirilmektedir.

Bir Drobo cihazına depolama kapasitesi eklenmek istendiğinde; yeni bir sürücünün boş yuvalardan birine takılması ya da düşük kapasiteli sürücülerden birinin çıkarılarak yüksek kapasiteli bir sürücü ile değiştirilmesi yeterlidir. RAID seviyesinin değiştirilmesi, yeni bir depolama birimin alınması ya da RAID havuz yapılandırmalarının karmaşık yönetimleri ile uğraşılması gerekmez.

BeyondRAID özelliği, Drobo Dashboard uygulamasında yapılacak tek bir fare tıklaması ile tek sürücü korumasından çift sürücü korumasına geçiş kolayca yapılabilmektedir. Bu sayede ihtiyaç olduğunda kurumsal seviye “dual parity” veri koruması elde edilir. Bir sürücü hata verdiğinde, Drobo veriyi düzenleyerek çalışan diğer sürücülere aktarır. Bunu yapmak için herhangi bir kullanıcı onayına ihtiyacı yoktur.

Drobo’nun kullanıcıların veri saklama, yönetme ve koruma yöntemlerini nasıl değiştirdiğini öğrenmek ya da BeyondRAID hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız 25 Yıl Sonra RAID: Depolamada Yeni Bir Dönem isimli e-Kitap size yardımcı olacaktır.

BeyondRAID: RAID, Sadece Daha İyisi

Mevcut Özellikler BeyondRAID Standart RAID
İki Sürücü Desteği (RAID 1) BeyondRAID OK RAID OK
Üç Sürücü Desteği (RAID 5) BeyondRAID OK RAID OK
Dört ve Daha Fazla Sürücü Desteği (RAID 5 ve 6) BeyondRAID OK RAID OK
Tek Disk Koruma (RAID 5) BeyondRAID OK RAID OK
Çift Disk Koruma (RAID 6) BeyondRAID OK RAID OK
Farklı Tip Sürücü Desteği BeyondRAID OK RAID OK
Thin Provisioning* BeyondRAID OK RAID OK
Anında Kapasite Arttırımı BeyondRAID OK RAID None
Smart Volumes BeyondRAID OK RAID None
Otomatik Koruma Seviyeleri BeyondRAID OK RAID None
Sanal Hot Spare BeyondRAID OK RAID None
Data Aware BeyondRAID OK RAID None
Sürücü Yeniden Düzenleme BeyondRAID OK RAID None

*Bazı üreticiler (örneğin Synology) çeşitli seçenekler sunmaktadır ancak bu işlemler de yine kullanıcı müdahalesi ve yapılandırma gerektirmektedir.

drobo-smart-volumns

Smart Volumes ile Thin Provisioning

Disk bölümlerimiz sadece daha akıllı. Drobo’nun Smart Volumes işlevi ile birlikte kullanılan “Thin Provisioning” işlevi sadece kullanım miktarına göre alan ayırarak  mevcut kapasitenin en verimli şekilde kullanılmasını sağlar. Sanal disk alan mimarisi olan Smart Volumes ;   kullanıcının veri aktarımı talebi durumunda(on-demand) sadece veri miktarı kadar gereken depolama alanını ortak kullanım havuzundan (thin provisioning) alarak kullanır. Sonrasında veri silindiğinde boşta kalan blokları yeniden ortak kullanım havuzuna dahil eder (thin reclamation). Boşta kalan yeni veri blokları, hızlı bir şekilde yeniden kullanıma hazır hale getirilir.

Kullanılacak depolama alanının otomatik olarak ayrılması; depolama kaynaklarının en üst seviyede verimli  kullanılmasını sağlar. Örneğin; eğer bir disk bölümünde büyük boyutlu bir dosya silinirse, açığa çıkan bu boş alan Drobo üzerindeki boş/kullanılmayan alana eklenir ve bu boş alan havuzu (common pool) daha da büyür. Bu boş alan diğer disk bölümlerinin kullanımına hazır durumdadır. Bu nedenle Drobo disk bölümlerini “Akıllı Disk Bölümleri (Smart Volumes ) olarak adlandırmaktadır. Bu mimari yüksek maliyetli kurumsal depolama sistemlerinde kullanılmaktadır ve Drobo dışında son kullanıcılara yönelik hiç bir depolama çözümünde bu seviyede bir kullanımı yoktur.

Top