>
Anasayfa > Haberler > Samsung 10-Nanometre DRAM Yongalarla Üretilen Belleklerin Dağıtımına Başlandı

Samsung 10-Nanometre DRAM Yongalarla Üretilen Belleklerin Dağıtımına Başlandı

Samsung tarafından seri üretimi gerçekleştirilen yeni nesil modüller Asnet tarafından Bigboy markası ile Türkiye pazarına sunulmuş durumda.

samsung-ddr4-10nm-newsGelişmiş bellek teknolojilerinde dünya lideri Samsung Electronics Co., Ltd., 10-nanometer (nm) class, 8-gigabit (Gb) DDR4 (double-data-rate-4) DRAM yongalarını ve bu yongaları kullanan bellek modüllerinin seri üretimine başladığını duyurdu.  Samsung bu gelişme ile yeni nesil kişisel ve kurumsal sistemlerde kullanılmaya başlanan DDR4 belleklerin daha yaygın olarak kullanılacağını belirtiyor.

Samsung’un 10nm-class (1x) DRAM yongaları duyurması, 2014 yılında duyurusunu yaptığı 20-nanometer (nm) 4Gb DDR3 DRAM yongalardan sonra DRAM teknolojisinde yeni bir kilometre taşı.

Samsung’un gelişmiş  10nm-class 8Gb DDR4 DRAM teknolojisi wafer (devre levhası) üretiminde 20nm 8Gb DDR4 DRAM teknolojisine göre %30 artış sağlıyor.

Yeni DRAM yongalar 3,200 Mbps (megabits per second) hız değerleri ile 2,400Mbps, 20nm DDR4 DRAM yongalara göre %30 daha yüksek aktarım hızı desteğine sahip. Ayrıca 10nm-class DRAM yongalar ile üretilen yeni bellek modülleri 20nm süreci ile üretilen modüllere göre %10 ile %20 arasında daha düşük güç tüketimi sunmaktalar. Bu sayede yeni nesil yüksek performanslı bilgi işlem (HPC-high-performance computing) sistemleri ve diğer büyük boyutlu kurumsal ağların yanısıra PC ve sunucu pazarında da tasarım ve performans gelişmeleri sağlamakta.

Yeni 10nm-class DDR4 DRAM ile elde ettiği gelişmeler sonrasında, Samsung 2016 yılı içerisinde yüksek kapasite ve hıza sahip 10nm-class mobil DRAM çözümleri sunarak ultra-HD akıllı telefon çözümlerinde de liderliğini sürdürmeyi hedefliyor.

4GB notebook PC çözümlerinden 128GB kurumsal sunuculara uzanan çok sayıda 10nm-class DDR4 ürünler 10nm-class DDR4 ve 20nm DRAM bellekler ile Samsung son derece geniş ürün bir ürün yelpazesi ile tüm kullanıcılara yönelik çözümler sunmakta.

10nm-class DDR4 Samsung bellek çözümleri, Samsung Semiconductor Türkiye Yetkili dağıtıcısı olan Asnet Bilgi Sistemleri tarafından Bigboy Technologies markası ile 2133MHz ve 2400MHz DDR4 notebook ve sunucu sistem bellek modülleri ile Türkiye pazarında kullanıma sunulmuş durumda.

Kaynak : Samsung

Top