>
Anasayfa > Haberler > SAMSUNG 2.5-inç, MLC-tabanlı (256GB) SATA II Arayüzüne Sahip Dünyanın En hızlı ve En Yüksek Kapasiteli SSD Ürününü Üretti

SAMSUNG 2.5-inç, MLC-tabanlı (256GB) SATA II Arayüzüne Sahip Dünyanın En hızlı ve En Yüksek Kapasiteli SSD Ürününü Üretti

Gelişmiş yarı iletken alanında dünya lideri olan, Samsung Electronics.; Westin Taipei Hotel’de düzenlenen 5. Samsung Mobile Solution Forum’unda , 2.5-inç boyutunda, 256 Gigabyte (GB) kapasiteli, multi-level cell -MLC tabanlı SATA II arayüzüne dünyanın en hızlı ve en yüksek kapasiteli solid state drive-SSD ürününü ürettiğini duyurdu. Samsung’un yeni 256GB SSD ürünü SATA II arayüzlü en yüksek kapasiteli ürün olmasının yanısıra en ince SSD ürünü durumunda.
200MB/saniye okuma ve 160MB/saniye veri yazma hız değerleri ile MLC tabanlı Samsung 256GB SSD sıradan bir sabit diskten-HDD 2,4 kat daha hızlı. Ayrıca 100,3mmx 69,85mm ölçülerindeki yeni 256GB SSD sadece 9,5mm kalınlığında.

Kullanıma sunulduğunda, Samsung 256GB SSD küresel pazar liderini en yüksek kapasiteli SSD üreticisi konumuna getirecek. Ve yüksek kapasitesi sayesinde SSD ürünlerin önündeki en büyük engel olan kapasite engelini ortadan kaldırarak kullanıcıların SSD’ye alışmasını daha kolay hale getirecek.

Samsung Semiconductor, Inc.Bellek Pazarlama Bölümü Başkan Yardımcısı Jim Elliot durumu “256GB SSD ürününün geliştirilmesi ile, taşınabilir bilgisayarlar yeni bir evrimin eşiğinde. Bu değişim Sony Walkman’den NAND tabanlı MP3 müzik çalarlara geçiş kadar önemli. Bu sayede daha küçük ve daha ince ama daha yüksek performans ve kapasiteye sahip SSD-tabanlı taşınabilir bilgisayarlar geliştirilebilcek.” şeklinde ifade ediyor.

Samsung’un tescilli kontrolör teknolojisindeki gelişitirmeler sayesinde yeni MLC Samsung 256GB SSD, SLC-tabanlı SSD ürünler ile kıyaslanabilecek hız değerlerine sahip. Ayrıca iyileştirilmiş MTBF (hatalar arası ortalama süre) değerinin 1 milyon saate çıkarılması ile SLC SSD ürünler kadar güvenilir ve daha ucuz bir SSD çözümü olmakta. çalışır durumda güç harcama değeri ise 0,9 watt gibi düşük bir değer.

Ayrıca yeni SSD, cihaz bilgisayardan çıkarıldıktan sonra yetkisiz erişimi engelleyen özel bir veri şifreleme işlevi sunmakta.
Sonuç olarak, Samsung’un daha önceki 128GB SSD ve ardından 256GB SSD ürünlerini duyurmasının ardından, SSD ürünler kullanan sistemlerin hızlı bir şekilde artması bekleniyor. Samsung, ABD, Asya ve Avrupalı büyük bilgisayar ve sunucu üreticileri ile birlikte yüksek kapasiteli SSD üretimi konusunda çalışmaya devam etmektedir.

Samsung, 2,5inç 256GB SSD ürünlerinin ilk kullanıcı örneklerini Eylül ayında sunmayı ve seri üretimine 2008 yılının sonunda başlamayı planlamakta. 1,8 inç 256GB SSD ürünlerinin ilk örnekleri de 2008 yılının 4.çeyreğinde sunulacak.

iSuppli araştırma şirketinin 2008 yılı 1.çeyrek raporuna göre SSD pazarı 2008-2012 yılları arasında dört yılda %124’lük bir büyüme gösterecek. Buna göre, SSD satışları 2009 yılında %35, 2010 yılında %51, 2001 yılında %89’luk büyüme gösterecek ve ilerleyen yıllarda daha da yükselecek.

 

Top